ISO 16069 Yönlendirme

ISO 16069 Acil Durum Yönlendirmeleri

Acil Durum Kaçış Yolları esasları Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik Md 30 31 32 33 ve 72 de açıklanmıştır. Kaçış yolları koridor, merdiven ve kapı sayısı, genişlikleriyle kullanıcı yüküyle bağlantılıdır.

İşyerinin neresinde olursanız olun, bulunduğunuz yerden son çıkışa ve  güvenli toplanma alanına ulaşan yol kaçış yoludur. Dikkatle bilinmelidir ki yönetmeliklerde yer alan mesafeler ve genişlikler koridor, merdiven ve kapılar için yazılmış düzenlemelerdir.

Sınıf , yemekhane, sinema, tiyatro, konferans, bölümleme yapılmamış açık ofis veya üretim tezgahları; kullanıcı yüküne bağlı yeterli sayıda ve yönetmelik esaslarına uygun çıkış kapısı bulunması kaydıyla, dahillerinde sanal koridorlara sahip olmaları yeterlidir. Bu alanlar kendi çıkış kapılarıyla doğrudan dışarıya veya müşterek koridorlara yani esas “kaçış yollarına” bağlanmaktadırlar.

Yemekhane catering restoran ISO 23601 Acil Durum ve Yangın Tahliye Planları ISO 7010 Uyarı Levhaları ISO 16069 Acil Durum Yönlendirmeleri
Kaçış yolları belirlemede esaslar

Kaçış yolları üzerinde tahliyeye engel olacak masa sandalye dolap vb ekipman bulunamaz. sınıf, yemekhane vb ünitelerde sıra aralıkları ve masa sandalye yerleşimi aralıkları bu bağlamda yönetmelik esaslarında yer alan kaçış yolu değildir. Karıştırılmaması gereken husus tahliye planlarının bütünü üzerinden çalışmaların yapılması, kaçış yolu olarak çizilen yolların yönetmeliğe uygun olması ve düzenlenmesi gerekliliğidir. Yemekhane gibi ünitelerde oluşturulan sanal koridor, kaçış yolları yönetmelikle bağlanmıştır, masa ve oturum düzenleri buna uyumlu olmak zorundadır. Kaçış yolu masa düzenine göre şekillenmez.

099 Kat Tahliye Plani Sonrasi.jpg

Kaçış yollarının aydınlatılması yönetmelikler gereği zorunludur. Kaçış yollarının levhalarla işaretlenmesi zorunludur.  Acil durum aydınlatması, koridor merdiven kapı bölgelerini ayak seviyesine göre aydınlatmalıdır. Işıklı yönlendirme levhaları zemin seviyesine kadar aydınlatma sağlamıyorsa “Acil Durum Aydınlatması” olarak kabul edilemez.

Bu websitesinde yayınlanmış tüm grafik ve resimler Copyright © Hüseyin Güniç Çitçi 2019 olup tanıtım amaçlıdır. Copyright © ISO 23601:2009:A2014, ISO 7010:2011:A2018 ve ISO 16069:2004 standartlarında lisanslı hazırlanmışlardır, yazılı izin olmaksızın kullanılamazlar.
“ISO 23601:2009 establishes design principles for displayed escape plans that contain information relevant to fire safety, escape, evacuation and rescue of the facility’s occupants. These plans may also be used by intervention forces in case of emergency. These plans are intended to be displayed as signs in public areas and workplaces.”